Idén úgy alakult, hogy volt már a saját fánkon is pár kilónyi birsalma és kaptunk is Mamáéktól egy adag birskörtét is. Birsalma vagy birskörte kérdésről csináltam épp múlt héten egy rövid videót: https://www.instagram.com/hello_curry/reel/DBWVtAFI1uT/
Na szóval volt elegendő birs, egy nagy adaggal befőztem, maradt még ki néhány darab. És jött a kérés, hogy lesz-e csatni recept hozzá. Hát lett:-) És örök hálám a kérdezőnek, ugyanis idén még csak motoszkált a fejemben a birs csatni kérdésköre, de valószínűleg nem csináltam volna még meg. Óriási hiba lett volna. Nem autentikus recept, Indiában nem elterjedt a birs, de ez ne szegje kedveteket, ugyanis egész egyszerűen mennyei. A birs jellegzetes fanyarkás íze keveredik a fűszereres édes "mázzal". Próbáljátok ki, sültek mellé (is) tökéletes.
Ehhez a recepthez videó is készült:
1. a birs felvágásáról: https://www.instagram.com/hello_curry/reel/DBZR1qXotDb/
2. a birs csatni elkészítéséről: https://www.instagram.com/hello_curry/reel/DBtpSzwowRh/
Van már sok csatni receptem: CSATNIK
Éményfőzés workshopom infói --> indiai élményfőzés
Legfrissebb tartalom mindig az instán--> @hello_curry és a facebookon--> Helló Curry
Hozzávalók:
85 dkg birsalma vagy birskörte
20 dkg cukor vagy még annál is több
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 cm-es gyömbérdarab
1-2 egész piros chili (lehet friss is száraz is, vagy használható vörös chili por, ha nincs)
fél citrom leve
3 egész darab fahéj
6-8 szem szegfűszeg
4-5 db kardamom mag
1 púpozott teáskanál őrölt koriander
1 csapott teáskanál kurkuma
1 evőkanál ghee vagy más zsíradék
1 teáskanál só
Először minden hozzávalót kikészítek. Aztán a birset megpucolom és felnegyedelem. Héja maradjon, ha nem csúnya!!! Ezután a gyümölcs negyedeket lereszelem. Én ezt géppel tettem meg. Ha nem reszelhető, akkor felkockázom, lassabban fog megfőni csak ennyi:-). Hagymákat és a gyömbért megpucolom, cukrot kimérem, fűszereket kikészítem.
A hagyma, fokhagyma, gyömbér triót aprítóval összeaprítom, ha egész chilim van, azt is beleteszem. Ha nincs konyhai aprító, a hagymát és a chilit apróra vágom, a fokhagymát és a gyömbért lereszelem.
Egy magas falú serpenyőben, közepes lángon felhevítem a tisztított vajat, rádobom az egész fűszereket (kardamom, fahéj, szegfűszeg). Hagyom kicsit sercegni, majd ráöntöm a ledarált hagymás egyveleget. Átkavargatom és hagyom átpárolódni. Amikor már aranybarna, akkor a porfűszereket rászórom és átkeverem. Közben hozom a lereszelt birset és hozzáadom. Most jön még a citromlé, a só és a cukor fele. Átkeverem, adok hozzá egy kis vizet, mert a birs nem túl lédús. Fedővel lefedem és megpárolom. Amikor már szinte teljesen puha, akkor hozzáadom a második adag cukrot. Tudjátok,
a csatni akkor jó, ha annyira csípős, hogy nem tudod megenni és annyira édes, hogy nem tudod abbahagyni.
Azért ez a recept megközelítőleg sem tartalmaz ehhez elegendő chilit és cukort:-).
A második adag cukorral átkeverem és már fedő nélkül hagyom besűrűsödni. Igazából ha ez meg van, már kész is.
Lehet bele több citromlevet tenni, ha világosabb eredményt szeretnétek kapni. Engem nemhogy nem zavar a birs rozsdabarna színe, hanem kifejezetten szeretem. Mindig a birssajtra emlékeztet ez a szín.
Jó étvágyat!
A fotón látható:
- és a birs chutney:-)
Ui.: a csatnik eltehetőek télire. Forrón menjen üvegbe, lezárás után én még biztosra megyek és a befőzőautomatában még csírátlanítom. Azaz nedves dunsztot kap még, amit meg lehet csinálni egy lábosban vagy sütőben is!