Valójában egy indiai fűszeres babfőzelékről beszélünk, nevezhetjük bab currynek vagy masalának is. Indiában a hüvelyesekből készült ételeket dalnak nevezik. A fekete és barna lencséből készült fogást dal makhaninak, a vörös lencséből készültet masoor dalnak, csicseriborsóból készültet pedig chana dalnak hívják. Közel sincs vége a listának, alapanyagtól, főzési technikától, régiótól is függ az elnevezés. A rajma a vesebabból készült Észak-indiai, punjabi verzió.
Aki már jártasabb az indiai ételek főzésében, nem fog nagy meglepetéssel találkozni, sem technikában, sem ízvilágban. Kezdőknek viszont égbekiáltó a különbség a magyar babfőzelékhez viszonyítva. Nézzük hát!
Hozzávalók 4 adaghoz:
25 dkg szárazbab (vese vagy tarka), vagy 2 db vesebab konzerv
1 fej hagyma
2 cm-es gyömbérdarab
2 gerezd fokhagyma
4 db érett paradicsom vagy 1 hámozott, darabolt paradicsomkonzerv
2 zöld chili
2 teáskanál egész római kömény
2 teáskanál őrölt koriander
1 teáskanál kurkuma
fél teáskanál őrölt chili por
1 teáskanál garam masala
1 púpozott teáskanál görögszéna (methi) levél
2 teáskanál só
2 evőkanál ghee vagy olaj
friss zöld koriander levél, lilahagyma és paradicsom a díszítéshez
A szárazbabot alaposan megmosom és minimum dupla adag vízben félreteszem pihenni egy éjszakára. Babkonzervvel dolgozók itt még kényelmesen hátradőlhetnek:-) Letelt a pihentetés, jól megszívta magát a bab. Leöntöm róla az áztatóvizet, edénybe zuttyantom, felöntöm friss vízzel, bőségesen lepje el, sózom, felteszem a tűzre, letakarom és többszöri ellenőrzéssel, időnként megkevergetve készre főzöm. Ne essen szét, de ne is legyen kemény. Babtól függ, lehet, hogy egy óra alatt megvan, de simán lehet 2-3 óra is, ha öregebb az alapanyag. Kuktában is meg lehet főzni!
Előkészülök. Egy nagy vágódeszka egyik felére felaprítom a hagymát, mellé a zöld chilit. Másik felére lereszelem a megpucolt gyömbért és fokhagymát. Ha nyers paradicsommal dolgozok, félbevágom a paradicsomokat és a nagy lyukú reszelőn nyomkodva lereszelem, a végén a kezemben marad a héjuk, arra nem is lesz szükség. Minden por- és egész fűszert kikészítek a kezem ügyébe.
Na most fogok egy magas falú serpenyőt. A zsiradékot felhevítem közepes lángon, rászórom a 2 teáskanál egész római köményt, enyhén pirul, már érzem az illatát, ekkor az aprított hagymát hozzáteszem, átkeverem és együtt dinsztelem tovább. Amikor a hagyma már puhul, fontos, hogy ne piruljon, hanem puhuljon, akkor adom hozzá a reszelt gyömbér-fokhagyma duót és az aprított chilit. Ismét együtt párolás jön. Addig, amíg már puha, de nem leveses. Ezen a ponton adom hozzá a porfűszerek egy részét, a koriandert, kurkumát és egy kis vörös chili port, ha csípősebben szeretném. Átkavarom, pirítom egy pirinyót és felöntöm a paradicsommal. Időnként megkevergetve kb. 10 percig együtt főzőm. Ha kell, menet közben vízzel hígítom. Az a lényeg, hogy szép, egynemű szószt kapjunk, a hagyma, a gyömbér és a paradicsom is főjön meg, a zsiradék kezdjen kicsapódni a paradicsomszószból. Hozzáöntöm a babot a főzőlével együtt. Azért nem sóztam meg idáig, mert a bab főzővizébe sót tettem. Most átkeverem az egészet és kb. 1 teáskanál sót teszek hozzá, figyelembe véve, hogy a bab már sózva volt. Letakarom és 15 percig főzőm, menet közben ránézek, hogy le ne égjen, illetve ha nagyon elfőtt a folyadék, kis vízzel pótlom. Letelt a negyed óra, a paradicsomszósz sűrű, de nem száraz, a bab puha és felvette a fűszerek ízét. Itt a végén hozzáadom még a garam masalát, a görögszéna levelet, átkavarom és elzárom a tüzet. Friss koriander levelet szórok rá. Basmati rizzsel vagy lepénykenyérrel fogyasztom, remek kiegészítője még a friss paradicsom és a lilahagyma.
Jó étvágyat!